0 800 600 012 (044) 537-66-57 (044) 537-76-78
Пн – Чт: 09:00 - 18:00, Пт: 09:00 - 17:30 Під час карантинних обмежень прийом відвідувачів здійснюється з 11:00 до 16:00 Ліцензія серія АБ № 115988, діє з 07.02.2008, безстрокова

Як обрати недержавний пенсійний фонд (НПФ)

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

НПФ - це найефективніший, надійний та збалансований інструмент накопичення власної пенсії в Україні. У цьому Ви можете переконатися, почавши аналізувати його діяльність. НПФ - це порівняно новий елемент вітчизняної пенсійної системи. Але в Америці та Європі напевно немає людини, яка б не чула, чи не використовувала цей інструмент з свого першого робочого місця для формування пенсійних заощаджень.

До вибору фонду для власного пенсійного забезпечення слід поставитися серйозно з огляду на те, що співпраця з ним буде відбуватися дуже тривалий термін (10-40 років). Хоча з одного фонду можна, в будь-який момент, перевести свої накопичення до іншого без будь-яких пов'язаних з переведенням втрат, але гроші не люблять метушні, тому фонд, як і подружжя, як правило обирають на все життя.

Отже, який НПФ краще обрати. Для початку слід зазначити, що участь у корпоративних та професійних фондах обмежена або місцем роботи, або родом занять, тому в більшості випадків обирати потрібно серед відкритих фондів. Основною вимогою, звичайно, буде – надійність збереження коштів протягом тривалого часу, яка забезпечується наступними критеріями:

 • незалежність, професіоналізм та бездоганність репутації обслуговуючих компаній;
 • доходність;
 • кількість учасників фонду та динаміка її зміни;
 • інвестиційна стратегія або інвестиційний портфель.

Незалежність, професіоналізм і бездоганність репутації обслуговуючих компаній.

Незалежність обслуговуючих компанії ми ставимо на перше місце тому, що у випадку обслуговування фонду "з однієї руки" виникає спокуса оптимізувати витрати за рахунок зниження стандартів якості обслуговування, що може призвести (і такі випадки були в нашій країні) до суттєвих фінансових втрат фонду. Тому необхідно звернути увагу на те, щоб адміністратор фонду, який веде бухгалтерію і аудит всіх операцій - був незалежним від компанії з управління активами, зберігача та їх засновників. Бажано щоб адміністратор обслуговував декілька непов'язаних фондів. Такий адміністратор буде завжди дбати про свою репутацію та не буде ризикувати нею заради прикриття сумнівних операцій інших обслуговуючих компаній.

Дуже суттєву роль в забезпечені успішності фонду відіграє компанія з управління активами (КУА). Саме вона займається примноженням Ваших накопичень. КУА повинна мати бездоганну ділову репутацію та досвід в управлінні активами. Так само, як і для адміністратора, бажано щоб вона мала в управлінні активи декількох фондів. При цьому слід звернути увагу на вартість активів цих НПФ та їх доходність.

Основною функцією банку зберігача, крім безпосереднього зберігання активів фонду, є контроль за операціями із активами фонду та дотримання інвестиційної декларації фонду. Це достатньо складна функція, тому краще її можуть виконувати банки із розвинутим підрозділом депозитарної діяльності, тобто банки, які обслуговують декілька пенсійних та інвестиційних фондів. Крім того, бажано щоб банк зберігач входив крупні іноземні фінансові групи, що є запорукою його надійності та піклування за репутацією.

Доходність.

Розглядаючи цей пункт, треба пам'ятати, що говоримо про тривалі інвестиції з горизонтом в 10-40 років, тому важливими є стабільність і надійність в довгостроковій перспективі, а не висока миттєва прибутковість. Великий дохід напряму пов'язаний із великим ризиком. Завдання КУА – це, перш за все, зберегти Ваші заощадження від інфляції, щоб вони не втратили купівельну спроможність протягом тривалого часу. Реальна (з урахуванням інфляції) доходність 3-4% - це дуже хороший показник. Цікавим є той факт, що збільшення щомісячного внеску на незначну суму в 30-50 грн. на тривалому періоді значно краще впливає на розмір майбутньої пенсії, ніж збільшення номінальної річної доходності на 1,5-2%.

Фонди, згідно законодавства, регулярно публікують інформацію про результати своєї діяльності. Її можна знайти на сайтах самих фондів, на сайтах адміністраторів та КУА цих фондів, а також на сайті Нацкомфінпослуг - державного органу, що здійснює нагляд та регулювання в сфері недержавного пенсійного забезпечення.

Повертаючись до доходності, слід зазначити, що для НПФ її значення є похідним від іншого показника - чистої вартості одиниці пенсійних активів (ОПА). ОПА – це внутрішня валюта НПФ, яку Ви "купуєте", коли здійснюєте внески, та "продаєте", коли отримуєте виплати. Тобто Ви зацікавлені, щоб вартість цієї "валюти" постійно зростала. Відносна зміна вартості ОПА протягом певного періоду і є доходністю за цей період. Але слід приділяти увагу не лише зростанню вартості ОПА, а і характеру такого зростання. Краще розглядати динаміку зміни вартості ОПА на часовому графіку, де видно, як змінювався цей показник, на скільки агресивна (ризикована) або консервативна стратегія КУА. Плавне зростання - свідчить про стабільну і професійну роботу, результат якої не залежить від коливань ринку.

Кількість учасників фонду та динаміка її зміни.

Ще одним дуже важливим показником є кількість учасників фонду. Зрозуміло, що інші показники будуть виглядати вельми сумнівно якщо у фонді одиниці учасників. Якщо фонд розвивається, успішно конкурує, то кількість учасників стабільно зростає і, відповідно, його надійність вище.

Інвестиційний портфель.

Структура активів в інвестиційному портфелі НПФ строго регламентується законом і контролюється державою. Принцип розкладання яєць у кошики.

 • акції вітчизняних підприємств – до 40%;
 • облігації вітчизняних підприємств – до 40%;
 • державні облігації – до 50%;
 • банківські депозити – до 40% (до 10% в одному банку);
 • цінні папери іноземних емітентів – до 20%;
 • цінні папери одного емітента – до 5%;
 • нерухомість – до 10%;
 • банківські метали – до 10%;

Захист пенсійних активів від коливань валютних курсів забезпечують за допомогою дорогоцінних металів та активів в іноземній валюті (депозити та цінні папери). Фонди з більш агресивними стратегіями віддають перевагу акціям, з більш консервативними – облігаціям та депозитам. В період падіння фондового ринку фонди з агресивною стратегією можуть втрачати вартість активів, але вони швидко відновлюють її із значним прибутком після завершення кризи. В той же час фонди з консервативною стратегією більш стабільні та мають кращі показники ліквідності, але мають нижчу доходність, ніж агресивні, в довгостроковій перспективі. Порівняти показники діяльності фондів краще в рейтингу НПФ.

Як Ви зрозуміли, відповідальність за вибір НПФ все одно лежить на вас, але Ви теж можете диверсифікувати свої вклади в 2 або 3 фонди з різними інвестиційними стратегіями

Чим досягається надійність НПФ

© АЦПО - Адміністратор НПФ. All Rights Reserved.