Відповіді на питання
для фізичних
осіб
Відповіді на питання
для фізичних
осіб
Ми зібрали найбільш поширені питання та постаралися надати на них зрозумілі та лаконічні відповіді
Якщо Ви не занайдете в цьому переліку вашого питання або наша відповідь не вирішить його - звертайтеся безпосередньо до наших спеціалістів
Інфляція, як така, це не добре, і непогано. Це показник, який свідчить про стан економіки, як температура тіла або кров'яний тиск у людини. Висока інфляція - це погано, так само як і низька – це не є добре. Інфляція взаємозалежить від вартості грошей або фінансових ресурсів. Інфляція впливає на вартість грошей, але й вартістю грошей можна регулювати інфляцію.
Тому єдиний спосіб мінімізувати вплив інфляції на свої заощадження - це перетворити їх на фінансовий ресурс, що обертається в економіці, тобто інвестувати їх, заставити працювати. Таким чином вартість ваших заощаджень буде зростати з темпами, що відповідають інфляції. Саме цей механізм використовують НПФ для збереження купівельної спроможності ваших заощаджень. Більш того, Законом прямо встановлені обов'язок НПФ щодо інвестування коштів і заборона тримати неінвестованими пенсійні внески більш двох тижнів з часу їх надходження.
Інвестуванням коштів займається професійна
Куди інвестуються зібрані кошти? Законом визначено виключний перелік напрямків інвестування:
- цінні папери (державні облігації та облігації підприємств, акції вітчизняних та іноземних емітентів).
- депозитні вклади в банках в національній та іноземних валютах.
- банківські метали.
- нерухомість.
Рада пенсійного фонду оцінює якість інвестування коштів та, за потреби, висуває до КУА додаткові вимоги, або накладає на КУА санкції, чи взагалі - змінює її. Рада фонду може вимагати від КУА забезпечити доходність фонду не нижче рівня інфляції, але гарантування дохідності НПФ забороняється Законом.
Уявіть собі, що ОПА - це така внутрішня валюта НПФ, в якій робляться розрахунки між фондом і його учасниками. Коли Ви сплачуєте до НПФ внески, то, нібито, купуєте певну кількість ОПА за поточним курсом, а коли отримуєте пенсійні виплати – продаєте власні ОПА за курсом, що склався на дату нарахування виплати.
Законом встановлено, що на початку діяльності НПФ вартість його ОПА становить 1 грн. Якщо Ви сплатите в цей час, наприклад 100 грн., то на ваш рахунок буде зараховано 100 ОПА. В результаті інвестування коштів НПФ отримає прибуток і загальна вартість активів фонду складатиме, наприклад, 120 грн. При цьому кількість ОПА в фонді не зміниться. Тобто вартість ОПА буде складати – 120 / 100 = 1.20 грн. При наступних внесках Ви вже будете придбавати ОПА за новою вартістю.
Таким чином, вартість ОПА відображає накопичений інвестиційний доход фонду, а відносна зміна цієї вартості за певний період – доходність фонду за цей період. Наприклад, якщо на початку року ОПА коштувала 1.00 грн., а на кінець – 1.20 грн., то доходність НПФ за цей рік складатиме (1.20 / 1.00 – 1) х 100% = 20%.
Чиста вартість ОПА розраховується щодня і публікується в показниках фонду на його сайті або на сайті його адміністратора
Модель функціонування НПФ, визначена Законом, містить багато запобіжників, що захищають заощадження учасників НПФ.
І головне, відповідно до Закону
Ви укладаєте пенсійний контракт на
Ви можете поповнювати свій рахунок в
У Вас є право на
У випадку розірвання пенсійного контракту Ваше
Ви маєте можливість в будь-який час
НПФ, відповідно до Закону, зобов’язаний здійснювати диверсифікацію активів («розкладати яйця по різних кошиках»), що забезпечує більш
НПФ є неприбутковою установою та зобов’язаний весь чистий інвестиційний прибуток зараховувати на рахунки учасників, що забезпечує, зазвичай,
Відсутня жорстка дисципліна платежів – Ви сплачуєте тоді і скільки Ви зможете, це Ваш особистий пенсійний рахунок і Ви самі вирішуєте, яку пенсію Ви бажаєте отримувати. Відповідно,
Розірвання пенсійного контракту лише робить неможливим поповнення вашого пенсійного рахунку за цим контрактом, але ніяким чином не обмежує ваші права як учасника фонду і, перш за все,
Ви маєте можливість в будь-який час
Фізична особа набуває статусу учасника НПФ, коли на її користь укладено пенсійний контракт. Ви можете самі укласти контракт на свою користь або це можуть зробити Ваші найближчі родичі чи роботодавець.
Для того, щоб укласти контракт, Вам потрібно звернутися до наших менеджерів або Ви можете зробити це самостійно за допомогою нашого сервісу, в який інтегровано функції сервісу .
З використанням сервісу на нашому сайті Ви можете лише за кілька хвилин укласти контракт з фондом, який надає публічну оферту щодо укладення контракту.
При укладені контракту Ви отримаєте всю, визначену Законом, інформацію та реквізити для сплати пенсійних внесків на ваш індивідуальний пенсійний рахунок.
Так, це можливо.
Ви, як фізична особа, можете, згідно із Законом, укласти контракт на користь:
- подружжя,
- батьків (в тому числі – батьків подружжя, в тому числі – нерідних),
- сестер та братів,
- дітей (в тому числі – усиновлених або дітей подружжя),
- онуків.
Крім того, якщо Ви фізична особа – підприємець, що використовує найману працю, Ви можете укласти контракт на користь найманого працівника (працівників).
Зазвичай, контракт укладається до настання події, яка передбачає отримання пенсійної виплати (виплат). Але вкладник має право розірвати пенсійний контракт в будь-який момент. При цьому це означає, що за цим контрактом вже не можна сплачувати внески на користь визначеного ним учасника, але для учасника ніяких наслідків не наступає. Він продовжує залишатися учасником пенсійного фонду і власником свого пенсійного рахунку з усіма накопиченнями на ньому, які продовжують інвестуватися і отримувати прибуток.
Розірвання контракту не означає отримання виплат чи закриття рахунку. Виплати здійснюються лише у встановленому Законом порядку у випадках:
- досягнення учасником пенсійного віку,
- виїзду учасника за кордон на постійне проживання,
- важкого захворювання або інвалідності учасника,
- смерті учасника (виплату отримують спадкоємці).
Зазвичай, за умовами пенсійних контрактів припинення сплати внесків не тягне за собою розірвання контракту. В НПФ немає обов'язкових платежів або штрафних санкцій. Тому, якщо вкладник вважає, що він не в змозі сплачувати внески, йому не треба припиняти контракт. Він може припинити сплату внесків на невизначений час, а потім, при нагоді, поновити їх. За сплату внесків вкладник несе відповідальність лише перед учасником, а не перед фондом. А права учасника в фонді залишаються незмінними.
За Законом кожен учасник пенсійного фонду може один раз на рік безкоштовно отримати виписку про стан свого індивідуального пенсійного рахунку за формою, встановленою законодавством. Крім того, пенсійні фонди зобов'язані оприлюднювати щоквартальні та щорічні звіти, підтверджені аудиторським висновком, а також щоденні показники діяльності фонду. Ця інформація розміщується на сайтах фондів та їх адміністраторів, а також на офіційних сайтах загального користування.
Ми, зі свого боку, надаємо можливість щомісячного інформування учасників про стан їх рахунків розсилками SMS-, Viber- або Email-повідомлень. Також ми надаємо доступ до Кабінету учасника, в якому Ви можете щоденно контролювати стан свого рахунку та отримувати виписки встановленої форми за будь-який рік. Ці сервіси є безкоштовними для учасників фондів, що ми обслуговуємо.
Учасник має право в будь-який момент за власним бажанням та без пояснення причин перевести всі свої накопичення в повному обсязі до іншого пенсійного фонду. За проведення цієї операції може стягуватися плата, розмір якої обмежений законодавством. Єдиними умовами для проведення такої операції є відсутність діючих контрактів, укладених на користь такого учасника, в фонді, з якого переводяться кошти, та наявність діючого пенсійного контракту, укладеного на користь такого учасника, в фонді, куди кошти переводяться.
Тобто, якщо учасник має бажання перевести свої накопичення до іншого пенсійного фонду, йому потрібно:
- укласти контракт на свою користь з таким фондом (або забезпечити укладення такого контракту іншим вкладником),
- забезпечити припинення всіх, укладених на його користь пенсійних контрактів в фонді, з якого кошти переводяться. Для цього вкладникам по цим контрактам потрібно звернутися до адміністратора з відповідними заявами,
- подати адміністратору фонду, з якого переводяться кошти, заяву про переведення за встановленою формою з додаванням до неї завіреної копії контракту, укладеного з новим фондом.
Кошти можуть бути переведені і на етапі отримання учасником виплат на визначений строк за договором. При цьому в новому фонді повинен бути укладений договір на продовження пенсійних виплат відповідно до умов, визначених в договорі із старим фондом.
Перш за все Вам потрібно визначити дату настання вашого пенсійного віку. Ви може обрати будь-яку дату, але не меншу, ніж дата вашого 50-річчя. Для цього Вам потрібно надати адміністратору заяву встановленої форми, але не пізніше, ніж за 2 місяця до настання обраної Вами дати.
Вам потрібно не раніше, ніж дата подання заяви, та не пізніше, ніж протягом 5 робочих днів з дати настання обраного Вами пенсійного віку, укласти з адміністратором фонду договір про пенсійні виплати на визначений строк. В договорі обов'язково зазначається:
- Ваші банківські реквізити для переказу пенсійних виплат,
- дату початку пенсійних виплат. Вона не може бути меншої за дату настання пенсійного віку і більшою ніж на 45 днів від цієї дати,
- строк, протягом якого будуть здійснюватися виплати. Він не може бути меншим 10 років,
- періодичність пенсійних виплат (щомісяця, щокварталу, щороку).
До дати настання пенсійного віку Ви може в будь-який момент її змінити, а також змінити умови договору, якщо він вже укладений. Після початку пенсійних виплат Ви можете змінити лише строк дії договору (шляхом збільшення) або періодичність виплат.
Існують декілька випадків, встановлених Законом, коли пенсійний фонд може здійснювати пенсійні виплати не за договором на визначений строк, а одноразово, за заявою учасника, або його спадкоємців:
- якщо при досягнені пенсійного віку, визначеного учасником, сума, що накопичена на його рахунку, складає менше 60 прожиткових мінімумів непрацездатних осіб,
- якщо учасник виїжджає за кордон на постійне проживання,
- якщо у учасника виникло критичне захворювання, підтверджене висновком медичної комісії,
- якщо учасник отримав статус особи з інвалідністю,
- якщо учасник помер. В цьому випадку заяву про виплату подає спадкоємець (спадкоємці) учасника з додавання до нього свідоцтва про спадщину.
При наявності визначених Законом підстав, особа, що має право на виплату, подає адміністратору заяву про одноразову виплату встановленої форми з додаванням до неї документів, що підтверджують право такої особи на отримання виплати. Адміністратор протягом 5 робочих днів з дати прийняття такої заяви здійснює пенсійну виплату за зазначеними в цій заяві банківськими реквізитами.
Відповідно до Податкового кодексу України на пенсійні внески до недержавного пенсійного фонду розповсюджується податкова знижка на податок з доходів фізичних осіб (ПДФО). Тобто держава звільняє пенсійні внески від оподаткування ПДФО (на сьогодні – 18%), але в певних межах – знижка не може бути більшою ніж ваш доход, отриманий у вигляді заробітної плати, та більшою ніж 1,4 прожиткового мінімуму працездатної особи на рік. Таким чином, по завершенню року Ви можете подати декларацію про доходи, в якій зазначити вашу заробітну плату, утриманий з неї ПДФО та суму сплачених в НПФ пенсійних внесків. В загальному випадку, держава поверне Вам 18% від суми сплачених внесків.
В той же час пенсійні виплати з НПФ звільняються від оподаткування ПДФО тільки для учасників, яким виповнилося 70 років, осіб з інвалідністю І групи та спадкоємців учасників. У всіх інших випадках пенсійні виплати оподатковуються ПДФО, але для виплат, що здійснюються за договорами на визначений строк, існує пільга – ПДФО утримується лише з 60% кожної виплати.
Сьогодні, відповідно до діючого законодавства, з сум, що підлягають оподаткуванню ПДФО, також утримується військовий збір (5%).
Залиште своє питання або зв'яжіться для співпраці
Ми використовуємо reCAPTCHA v3, який функціонує відповідно до Політики конфіденційності та Умов обслуговування Google